top of page

İLİŞKİLERDE FARKLI BİR YAKLAŞIM - YAKINLIĞIN 5 ÖĞESİ

Güncelleme tarihi: 30 May 2020

İlişkiler konusu, pek çoğumuzun sorunlarının olduğu, kimimizin ailesiyle, kimimizin iş arkadaşlarıyla, kimimizin sosyal çevresiyle ilişkilerini değiştirmek istediğini dile getirdiği bir alan. Çoğu zaman iletişimde olduğumuz insanlar ile daha yakın bir ilişki içerisinde olmak istememize rağmen genellikle bu yakınlığa sahip olamamaktan şikayet ederiz.

Peki bir ilişkide ‘yakınlık’ nedir? Bir ilişkide yakınlık iletişimde olduğunuz kişilere yargısız olarak bakabilmektir. Aslında bu tam anlamıyla yeni doğmuş bir bebek ile kurduğumuz ilişkiye benzer. O hayatımıza girdiğinde onunla ilgili hiçbir yargımız yoktur. Tam bir nezaket ve özen içerisinde olan bir ilişkiye sahibizdir. Ona her baktığımız bizimle olduğu için varlığını onurlandırır ve şükran duyarız. Ona karşı hiçbir direncimiz yoktur tam bir izin verme halindeyizdir.

Sürekli onun dünyasına bakar ve neye gereksinimi olduğunu anlamaya çalışırız. İhtiyaç duyduğu şeyleri görmek ve yapabileceklerimizi vermek için istekliyizdir. Onun talep ettiği ve bizim yapamayacağımız şeyleri başkalarının yapmasına izinliyizdir. Tek arzumuz onun taleplerinin karşılanmasıdır. Çünkü biliriz ki bizimle ilgili hiçbir yargıları yoktur. Ve bizim de onlarla ilgili hiçbir yargımız yoktur. Talep ettikleri şey sadece gereksinim duyduklarıdır.

Onlar büyüdükçe, onlar hakkında tanımlamalar yapmaya başlar, beklentiler yaratırız ve bunlar zamanla yargılara dönüşür. O aramızda ki muhteşem yakın ilişki de her geçen gün diğerleriyle yaşadığımız ilişkiye dönüşmeye başlar. Bir de bakarız o bizi doyuran muhteşem ilişkiden eser kalmamış. Oysa arzuladığımız gerçek ilişki budur.

Peki kendimizle ilişkimizde, arzu ettiğimiz yukarıda bahsettiğimiz yakınlıkta ki bir ilişkiye sahip miyiz? Kendimize bebeğimize gösterdiğimiz yakınlığı gösterebilsek bu başkalarıyla olan ilişkimizi nasıl etkiler? Ya dışarıdaki herkes ile aramızdaki ilişkiye farklılık getirecek şey önce kendimizle olan ilişkimizdeki yakınlık ile ilgili ise? Kendimizle ilişkimizde ne kadar yakınlık olduğunu fark edebilmek için şu 5 temel öğeye bakabiliriz:

Onurlandırma, Güven, İncinebilirlik, İzin verme, Şükran duyma

Kendinizle ilişkinizde, kendinizi onurlandırsanız, kendinize güven duysanız, kendinize karşı incinebilir olsanız, ne seçim yaparsanız yapın yargılamak yerine kendinize izin verseniz, kendiniz için şükran duysanız, bu nasıl olurdu? 

144 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page