top of page

SINAV KAYGISI YERİNE POTANSİYELLERİNİ KEŞFETSELER


Sınav hepimizin hayatında bir dönem en önemli konu olmuştur. Önce kendi ergenliğimizde girdiğimiz sınavlar daha sonra çocuklarımızın ergenliklerinde girdikleri sınavlar hepimize korku, endişe ve heyecan dolu günler yaşatmıştır. Sınav deyince aklımıza ilk ‘’iyi bir okul ve bölüm kazanmalı, bunun için günde şu kadar soru çözmeli, şu kadar uyumalı, bu şekilde beslenmeli, özel ders almalı’’ gibi kendi sınav sürecimizden ve iyi puanlar alan çocukların sınav sürecinden birçok formüller gelir.

Peki bu formüller her çocuğa aynı oranda hizmet ediyor mu? Gerçekten her çocuk aynı şekilde çalışarak mı başarılı olabilir? Her çocuğun motivasyon yöntemi aynı olmayabilir. Öğrenilmiş dış motivasyonlar ile gerçekten çocuğumuza bu süreçte katkı mı oluyoruz yoksa sadece onu yapamadıklarından dolayı strese mi sokuyoruz? Aslında onu başkalarıyla her kıyasladığımızda yapamadıklarından dolayı kendini yanlış kılmasına ve başaramayacağı inancına sahip olmasına sebep oluyoruz. Böylece diğerleri gibi yapamadığı için kendini vasatlaştırıp kendisi için sahip olduğu potansiyelden daha azına ikna oluyor.

Çocuklarınızın gerçek potansiyellerinin farkında mısınız? Gerçekten oldukları potansiyelleri destekliyor musunuz yoksa bir balığa ağaca tırmanmayı mı öğretmeye çalışıyorsunuz. Nasıl ki bir balığa yüzerken hiçbir dış motivasyon gerekmiyorsa, çocuğunuzun sahip olduğu potansiyel için de dış bir motivasyona ihtiyacı yok. Yapmanız gereken tek şey oldukları potansiyeli keşfetmelerine katkı olmak ve sonra potansiyellerini gerçekleştirmelerine izin vermek.

Ya çocuklarınızın sınava hazırlanmaları için baskı yapmak yerine oldukları potansiyelle neler gerçekleştirdiğini görmeye gönüllü olsaydınız yaşam neye benzerdi?

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page