top of page

YA HER ŞEY MÜMKÜNSE?

Güncelleme tarihi: 16 Haz 2020

Hepimizin yaşamında bir sebepten dolayı değiştirmek istediği şeyler var. Bunların değişmesini isteriz ama bu değişimin gerçekleşmesi için çoğu zaman bir eyleme geçmeyiz. Peki değişimi istediğimiz halde bizi durduran şey nedir?

Bizi durduran şey, istediğimiz değişimin gerçekleşmesinin mümkün olmadığı inancımızdır. Bu inancı oluşturan şey de bakış açılarımız! Ve bu bakış açılarının %98 ‘i bize ait değiller. Neredeyse hepsi çocukluğumuzdan bu yana başkalarından satın aldığımız bakış açıları. Biz bu bakış açılarıyla kararlar, beklentiler, projeksiyonlar, neden sonuç ilişkileri, aslalar, mutlakalar, korkular yaratır ve bunları inancımız haline getiririz. Bu inançlar zihnimizin her yerini kaplarlar.

Biz ne zaman bir şeyi değiştirmek istesek hemen zihnimiz devreye girer ve bunun neden mümkün olmadığıyla ilgili bir sürü bahane üretir ve biz hemen vazgeçeriz. Ya da nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir sürü projeksiyon ortaya çıkarır ve biz bu projeksiyonların dışında gerçekleşen her şeyi reddederiz. Ya da mutlakalarımızdan vazgeçersek başımıza gelebilecek aslalarımızı hatırlatır, biz yine vazgeçeriz.. Ve daha bir sürü şey… Böylece biz de eyleme geçmek yerine, usulca mutsuzluğumuza geri döneriz.

Ve bir süre sonra çoğumuz genelin yaptığını yapma eğiliminde, olana uyma çabasına gireriz. Sivrilmeyi, göze batmayı istemeyiz. Bir yandan da böyle olmamalı, farklı bir şeyler olmalı deriz. Ama yine de çoğu zaman değişime direnç gösteririz.

Ya her şeyin mümkün olduğunu bilseydik, yine de değişime direnç gösterir miydik?

Zihin bizi olması gerekenlere çekerken, koşullar koyarken, nelerin olup nelerin olmayacağını sıralarken sadece yüreğimize düşeni takip ettiğimizde ve zihnimizi devre dışı bıraktığımızda her şey mümkün! Zihnimizi devre dışı bıraktığımızda sonsuz olasılıklarımızı görmeye başlarız. Korku, endişe, şüphe gibi, bizi her an çeldirebilen bu üçlünün tuzağına düşmeden…

Ve tabi bir de gerçekten değişimi seçmek; neye benzeyeceğini bilmeden, sorgulamadan, korkmadan, merakla ve arzuyla yol alarak her şey mümkün! Nereye gidiyorum, ne olacak, bunun sonu nedir diye hiç endişelenmeden …

Ve her gün, her an sorarak ‘’Başka neler mümkün?’’

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page